تاریخ : جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲ 21 شعبان 1445 Friday, 1 March , 2024
11

گزارش از پشت صحنه یک جنجال/ناگفته های داغ بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان

  • کد خبر : 2628
  • ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۳
گزارش از پشت صحنه یک جنجال/ناگفته های داغ بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان

عضو شورای نگهبان و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در رشته توئیتی از رد صلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان به شدت انتقاد کرد.

بازتاب فردا/قائم مقام دبیر شورای نگهبان درباره جزئیات بررسی صلاحیت ها گفت: حدود ۱۰ پرونده را ۲ بار بررسی و ۲ بار رای گیری کردیم و یک پرونده را سه بار رای گیری کردیم حتی بر روی یک نامزد ۴ ساعت بحث شد.

سیامک ره‌پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان در برنامه گفتگوی ویژه خبری با موضوع بررسی صلاحیت‌ داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: پرونده داوطلبان در شورای نگهبان به دقت مورد بررسی قرار گرفت و ما برای ریاست جمهوری ناچاریم که اصل ۱۱۵ مانند ایرانی الاصل بودن را مورد توجه قرار دادیم اما ۴ اصل رجل سیاسی – مذهبی و مدیر و مدبر بودن مورد توجه جدی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه قبل از اینکه پرونده داوطلبان به صحن شورای نگهبان بیاید، کارشناسان روی آن پرونده کار کرده‌اند، گفت: درباره یکی از نامزدها، حدود ۴ ساعت در شورای نگهبان بحث کردیم؛ تمام ۴۰ پرونده داوطلبان در صحن شورای نگهبان مطرح شده است.

ره پیک ادامه داد: حدود ۱۰ پرونده را ۲ بار بررسی و ۲ بار رای گیری کردیم و یک پرونده را سه بار رای گیری کردیم.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: صرف اینکه داوطلبی بستگان درجه یک او در خارج از کشور اقامت داشته باشند، نمی‌تواند دلیل عدم احراز باشد. دستگاه‌ها مکلف به پاسخ به استعلامات شورای نگهبان هستند؛ در بررسی‌ها به یک گزارش استناد نمی‌شود بلکه ما به چند گزارش استناد می‌کنیم.

وی افزود: ما در تعیین آن ۴۰ نفری که شرایط اولیه را دارا بوده‌اند نقش و دخالتی نداشتیم؛ در مرحله بعد هم، یعنی فرآیند بررسی صلاحیت چیزی به نام گرایش سیاسی نداریم بلکه ضوابط و قوانین مدنظر قرار می‌گیرد.

ره پیک با بیان اینکه ممکن است در مواردی، کسی که با این شرایط تطبیق می‌شود و احراز می‌شود، از سبد یک طیف و یا طیف دیگر باشد، گفت: اگر کسی ۷ رای در صحن شورای نگهبان بیاورد، تاییدصلاحیت می‌شود و اگر ۶ رای بیاورد، صلاحیتش احراز نمی‌شود.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: عواملی که در مشارکت تاثیرگذار است، فقط تایید یا ردصلاحیت نیست بلکه عوامل متعددی دارد؛ عملکردها در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و … هم موثرند و طبق نظرسنجی‌های متفاوت، سهم این عوامل در کاهش یا افزایش مشارکت خیلی بالاست.

وی در ادامه با اشاره به تائید کسانی که در دوره های قبل رد صلاحیت شدند تصریح کرد این امری استثنایی بود

عضو شورای نگهبان همچنین از تمکین لاریجانی و جهانگیری به نظر شورای نگهبان تشکر کرد./فارس

لینک کوتاه : https://baztabfarda.ir/?p=2628

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0