تاریخ : پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024
10

ڪرونا به مثابه امر اجتماعی ،مساله این است

  • کد خبر : 1919
  • ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۴:۱۲
ڪرونا به مثابه امر اجتماعی ،مساله این است
آنجایی ڪه ڪرونا نه فقط یڪ امـــــر پزشکی ،بلڪه یڪ پدیده اجتماعی هم هست،لذا بدون توجه به وجـــــه غالب فرهنگی-اجتماعی ،مهار ڪار آمـــــد آن با مشڪل مواجه خواهد شـــــد.

یاد داشت

دارا  ڪریمی نژاد

 

بازتاب فردا/از آنجایی ڪه ڪرونا نه فقط یڪ امـــــر پزشکی ،بلڪه یڪ پدیده اجتماعی هم هست،لذا بدون توجه به وجـــــه غالب فرهنگی-اجتماعی ،مهار ڪار آمـــــد آن با مشڪل مواجه خواهد شـــــد.

ڪرونا امروز این فهم و درڪ عمومی را به وجود آورده است که «بیماری»‌و به شکل متقابل «بهداشت وسلامت» امری اپیدمیڪ و حتی پاندمیڪ می‌تواند باشد ڪه به مولفه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی وابسته است. ڪنترل این بیماری علاوه بر مدیریت واحد و هماهنگ به

تحقیق ،تولیـــــد ، خرید واڪسن و تڪنولوژی های ارتباطی و درمانی بستگی دارد.

در ڪنار اقـــــدام ڪنترلی و مدیریتی ،فرهنگ و باورهای قومی و منطقه‌ای و دین و معنویت در امر سلامت دخیل هستند.

چون انسان ها، چیزی بالاتر از جان خودشان و چیزی گران‌بها تر از سلامت عزیزانشان ندارند. پس چرا با وجود داشتن اطلاعات بسیار، نسبت به این بیماری و عوارض و نحوه شیوع آن باز پا در فضاهای ناامن و پرخطر ڪرونایی می گذارند؟

در این ١۴ ماه استراتژی وزارت بهداشت و حتی بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر، از روز اول تا به امروز ایجاد ترس و تعطیل کردن و تهدید کردن مردم به جای آموزش و ایمن‌سازی فضاهای اجتماعی است. استراتژی‌ای که نشان می دهـــــد بدون ڪار فرهنگی اثر بخش نیست .

وقت آن رسیده است ڪه در کنار مدیریت بهداشت و درمان برای مهـــــار ڪرونا، فعالیت های فرهنگی و اجتماعی را بیشتر نماییم.

زمان بهره گیری از علوم انسانی از جمله

جامعه‌شناسی، روانشناسی و…در امـــــر پژوهش‌های اجتماعی و ڪاربردی ڪردن آنها در جامعه هستیم.

علاوه بر توجه به تحقیق ،تولید و خرید واڪسن ،باید بودجه‌ خاص به تحقیقات اجتماعی اختصاص داده شود، تا بتوان یڪ نقشه اجتماعی ســـــبڪ زندگی مبتنی بر آداب و رسوم، اعتقادات، تصورات و فهم مردم از این پدیده‌ را در اختیار داشته باشیم ،تا علاوه بر برنامه ریزی برای بهبود ڪیفیت سلامت ، بر اساس آنها و بر مبنای داشته‌های فرهنگی و بومی به مردم آموزش دهیم ڪه چگونه رفتار نمایند.

ڪرونا فرصتی است تا مدیریت و تصمیم سازی و تصمیم گیری نه فقط بر تن‌های بی‌جان، بلڪه به عناصر فرهنگی ڪروناستیز هم باید توجه بیشتری نمـود.

لینک کوتاه : https://baztabfarda.ir/?p=1919

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0