تاریخ : پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ 14 ذو الحجة 1445 Thursday, 20 June , 2024
8

کشت محصولات کشاورزی با نیاز آبی زیاد در کهگیلویه ممنوع شد

  • کد خبر : 5569
  • ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۷:۰۰
کشت محصولات کشاورزی با نیاز آبی زیاد در کهگیلویه ممنوع شد
خاضعی: راهکارهای صرفه جویی و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی را سوق دادن کشاورزان به روش آبیاری مدرن،نصب کنتور حجمی هوشمند بر روی چاه های دارای پروانه کشاورزی،رعایت الگوی کشت(جلوگیری از کشت محصولات با مصرف آبی بالا و کشت محصولات با نیاز آبی کم) دانست  که باید با تشویق و ترغیب کشاورزان برای اجرای این طرح ها با توجه به تسهیلات دولت در این زمینه همت کرد.

بازتاب فردا/ریس اداره منابع آب شهرستان های کهگیلویه،چرام و لنده سیدهادی خاضعی هدف اصلی از تشکیل جلسه شورای حفاظت ازمنابع آب شهرستان را افزایش بهره وری و مدیریت مطلوب بهره برداری ازمنابع آب ، ایجاد وحدت رویه اجرای قوانین ،نظام مند نمودن بهره برداری و حفاظت از منابع اب برای توسعه پایدار دانست .
ریس اداره منابع آب کهگیلویه با اشاره به کاهش نزولات جوی در شهرستان طی سال آبی گذشته به مدت مشابه درسنوات قبلی گفت: تشکیل شورای حفاظت از منابع آب مقدمه ای برای مدیریت صحیح آب های سطحی و زیر زمینی می باشد و کم توجهی  به این موضوع علاوه بر امنیت غذایی ،محیط زیست را نیزتهدید می کند.

خاضعی بیان کرد؛به دلیل خشکسالیهای اخیر ناشی از عدم بارندگی و کاهش سطح آب های زیر زمینی شهرستان می طلبد برای پیشگیری از بحران بی آبی ضمن صرفه جویی در مصرف بهینه این نعمت خدادادی باید  فرهنگ سازی در زمینه همکاری بهره برداران جهت گذر از شرایط سخت فعلی صورت گیرد .
وی راهکارهای صرفه جویی و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی را سوق دادن کشاورزان به روش آبیاری مدرن،نصب کنتور حجمی هوشمند بر روی چاه های دارای پروانه کشاورزی،رعایت الگوی کشت(جلوگیری از کشت محصولات با مصرف آبی بالا و کشت محصولات با نیاز آبی کم) دانست  که باید با تشویق و ترغیب کشاورزان برای اجرای این طرح ها با توجه به تسهیلات دولت در این زمینه همت کرد.
این مسوول مدیریت صحیح منابع اب  را ضروری دانست و افزود:کاهش مصرف وصرفه جویی درمصرف آب خصوصا دربخش کشاورزی از اولویت های مهم دراین حوزه است و باید مسوولین ذیربط در خصوص مدیریت بهینه آب وفواید نصب کنتورهای حجمی هوشمند برای کشاورزان اطلاع رسانی نمایند .
ریس اداره منابع آب شهرستان های کهگیلویه،چرام و لنده ادامه داد:تشکیل شورای حفاظت منابع آب زیر زمینی را مقابله با بحران کم ابی، آشنا نمودن دستگاه های مرتبط با مسایل مربوط به چالش های پیش رو اب های زیر زمینی و نیز ایجاد هماهنگی در این راستا  دانست.
خاضعی اولویت های اصلي شورای حفاظت ازمنابع آب را
برخورد با مالکین چاه های غیر مجاز جهت پر و مسلوب المنفعه نمودن آنها،برداشت های غیر مجاز ازچاه های دارای پروانه بهره برداری ، جلوگیری از تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها . جلوگیری ازبرداشت های غیرمجاز ازمنابع ابی ، نصب کنتور حجمی هوشمند ،و پیاده کردن الگوی کشت در شهرستان برشمرد.

وی در پایان ضمن قدردانی از فرماندار و اعضای شورا گفت:از دستگاه قضایی و انتظامی انتظار می رود پرونده های مرتبط به تخلفات منابع آبی را در اولویت و خارج از نوبت رسیدگی کنند.

لینک کوتاه : https://baztabfarda.ir/?p=5569

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
برچسب ها