تاریخ : دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ 18 ذو الحجة 1445 Monday, 24 June , 2024
12

پنج هزار دام در آستانه تلف شدن/درخواست عشایر ترک زبان گچساران از استاندار در خصوص یک پروژه آبرسانی

  • کد خبر : 2377
  • ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
پنج هزار دام در آستانه تلف شدن/درخواست عشایر ترک زبان گچساران از استاندار در خصوص یک پروژه آبرسانی
جمعی از عشایر تُرک نشین گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد در نامه ای سرگشاده از استاندار این استان خواسته اند پروژه آبرسانی به آنان در مناطق عشایری " کُلَک خُل سیاه سربیشه " ، " کُلَک بید زرد "، " گچ ترابعلی " ، " دشت سید الله داد " و " تنگ سخت " که با پیشرفت فیزکی 97 درصدی بحال خود رها شده را به بهره برداری برساند تا جان آنان و دام های شان تلف نشود.

بازتاب فردا/جمعی از عشایر تُرک نشین گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد در نامه ای سرگشاده از استاندار این استان خواسته اند پروژه آبرسانی به آنان در مناطق عشایری ” کُلَک خُل سیاه سربیشه ” ، ” کُلَک بید زرد “، ” گچ ترابعلی ” ، ” دشت سید الله داد ” و ” تنگ سخت ” که با پیشرفت فیزکی ۹۷ درصدی بحال خود رها شده را به بهره برداری برساند تا جان آنان و دام های شان تلف نشود.

این عشایر در این نامه سرگشاده که به این پایگاه خبری ارسال کرده اند، نوشته اند که پروژه آبرسانی به عشایر مناطق عشایری شرق گچساران ” که در پنج منطقه عشایری ” کُلَک خُل سیاه سربیشه ” ، ” کُلَک بید زرد “، ” گچ ترابعلی ” ، ” دشت سید الله داد ” و ” تنگ سخت ” به زندگی عشایری خود مشغول هستند توسط شرکت آرشام پیمان جنوب” در سال ۱۳۹۸ شروع و تا پایان بهمن ماه ۱۳۹۹ کار لوله گذاری و ساخت منبع های آبی آن به پایان رسیده است.

این پروژه اکنون بیش از ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در مرحله نصب پُمپ آبی که توسط پیمانکار پروژه نیز خریداری گردیده متوقف شده است.

عشایر منطقه نیز بدلیل مشکلات بی آبی و اجرانشدن این پروژه مجبور به کوچ زودهنگام به استان اصفهان شدند و البته برای بازگشت به مناطق عشایری گچساران اکنون نگرانی ها و دغدغه های فراوانی دارند که اگر دغدغه های آنان حل نشود امکان فروش دام ها در هفته های آینده وجود دارد.

در این نامه سرگشاده آمده که اگر این پروژه بزودی به بهره برداری نرسد و عشایر در مردادماه جاری به منطقه عشایری خود برگردند، بطور حتم در ماه های آینده شاهد تلف شدن دام ها و متلاشی شدن خانوارهای عشایری خواهند بود و البته از کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز خواسته اند اقدامات جدی برای اتمام پروژه آبرسانی از خود نشان دهد تا دام ها و زندگی عشایری در این مناطق تلف نشود.

بیش از ۵۰ خانوار عشایری با داشتن حدود پنج هزار راس دام در مدتی کوتاه و بدلیل همکاری نکردن دستگاههای اجرایی در رفع مشکلات آنان، زندگی دامداری و سرمایه های خود را از دست می دهند.

این نامه سرگشاده به تائید دهیاری روستای سربیشه در شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد هم رسیده است.

به گزارش بازتاب فردا ، عشایر این مناطق همگی تُرک تبار بوده و اکنون با هزاران دغدغه اقدام به کوچ اجباری زودهنگام به مناطق عشایری استان اصفهان کرده اند و اگر مشکل آبی آنان حل نشود در مردادماه امسال بطور حتم اخبار ناخوشایندی از این مناطق عشایری به گوش خواهد رسید.

لینک کوتاه : https://baztabfarda.ir/?p=2377

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
برچسب ها