تاریخ : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳ 21 ذو القعدة 1445 Tuesday, 28 May , 2024
8
بقلم:سجاد افسر

والدین بدانند:آینده متعلق به دانش آموزان “رشته های فنی” خواهد بود

  • کد خبر : 4572
  • ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۷
والدین بدانند:آینده متعلق به دانش آموزان “رشته های فنی” خواهد بود

چند روزی به شروع سال جدید تحصیلی مانده است. والدین درگیر ثبت نام و انتخاب رشته ی فرزندان کلاس دهم خود می باشند در حقیقت آینده ی دانش آموزان بستگی به این تصمیم خود و بویژه والدین شان دارد.

بازتاب فردا/چند روزی به شروع سال جدید تحصیلی مانده است. والدین درگیر ثبت نام و انتخاب رشته ی فرزندان کلاس دهم خود می باشند در حقیقت آینده ی دانش آموزان بستگی به این تصمیم خود و بویژه والدین شان دارد.اما متاسفانه اغلب والدین در این مورد دچار اشتباه می شوند و زمینه ی نابودی آینده ی تحصیلی فرزند خود را فراهم می کنند به جرات می توان گفت ،تصمیم گیری های عرفی(اینکه جامعه القاء می کند دانش آموز مستعد حتما باید رشته تجربی یا ریاضی را انتخاب کند)،عدم آگاهی نسبت به رشته ها،چشم هم چشمی،عدم توجه به علاقه دانش آموز ونهایتا عدم آینده نگری عواملی خواهند بود که سبب اشتباه والدین و دانش آموزان در انتخاب رشته خواهد شد.

متاسفانه عوامل ذکر شده و همچنین سیاست های غلط آموزشی در کشور و بتبع آن عدم توازن شغلی سبب شده ،که در برهه های مختلف شاهد اشباع شدن رشته های تحصیلی در نظام آموزشی کشور باشیم .بعنوان مثال تا میانه ی دهه ۸۰رشته ریاضی وفیزیک اولولیت اصلی والدین و دانش آموزان مستعد بوده است، از میانه دهه ۸۰تا کنون رشته تجربی در اولویت انتخاب می باشد وضعیتی که منجر به اشباع شدن هر دو رشته شده و خواهد شد.به همین دلیل بر خود واجب می دانم جهت آگاهی والدین و دانش آموزان و کمک به انتخاب رشته ی مناسب بعنوان یک معلم چند نکته را به طور خلاصه بیان کنم..

نکته اول :اینکه در انتخاب رشته ، اساسی ترین و مهم ترین فاکتور، علاقه دانش آموز هست که می تواند تعیین کننده ی آینده ی تحصیلی او باشد.

نکته دوم:طبق نظریه وپیشنهاد اغلب سازمان های بین المللی آموزشی و همچنین سیاست حاکم بر آموزش بیشتر کشورهای توسعه یافته دنیا ،زندگی یک مهارت “خواهد بود و باید دانش آموزان را از حالت آموزش نظری به سمت یادگیری یک” مهارت” عملی سوق داد.و به والدین توصیه می کنند که فرزندان خود را با یک مهارت آشنا کنید.

 

نکته سوم:پیشرفت علم ،صنعت و تکنو لوژی و همچنین تولید وسایل وابزار مناسب با رفاه بشر سبب شده که بکارگیری نیروهای های آموزش دیده فنی در شرکت های بزرگ دنیا روز به روز بیشتر ضروری ونیازمند باشد، بعلاوه اینکه در زمینه ی صنعت بثانیه شاهد اختراعات مختلف بشر هستیم، چیزی که اگر یک دانش آموز مستعد در راه آن قرار گیرید می تواند استعداد و خلاقیت خود را شکوفا وهمچنین سبب کارآفرینی ،ایجاد شغل امن ، درآمد مالی مناسب و حتی زمینه سازبازار کار برای دیگر افراد جامعه باشد.(شرکت های بزرگ خودریی،هواپیمایی،الکترونیکی،تاسیسات گرمایشی وسرمایشی ،فولاد،کشتی رانی،راه آهن،ساختمان،موشکی،هسته ایی،تجهیزات پزشکی،نفت وگاز،فلزات، و صدها کارخانه وشرکت که در زمینه صنعت و کشاورزی کار می کنند)

نکته چهارم:با عنایت به تجربه ی تلخ در نظام آموزشی، که همانا اشباع شدن رشته های نظری(ریاضی وتجربه) می باشد می تواند گفت سال های آتی جولانگاه دانش آموزان رشته های فنی در بازار کار و درآمد کشور خواهد بود رشته هایی که باتوجه به پیشرفت روز افزون صنعت و تکنولوژی ،بدون شک ظرفیت اشباع شدن ندارند.

نکته پنجم:رسیدن به شغل و درآمد در رشته های فنی زود بازده خواهد بود مسلما یک دانش آموز فنی با یادگیری یک مهارت بدون نیاز به تحصیلات آکادمیک در سن کم صاحب درآمد وشغل خواهد شد.

نکته ی آخر:از والدین عزیز خواهشمندم با در نظر گرفتن نکات بالا و لحاظ کردن این نکته که مسیر توسعه یافتگی وپیشرفت کشورهای صاحب صنعت در دنیا مثل آلمان و ژاپن از پرورش نیروهای فنی عبور می کند زمینه را برای پیشرفت کشور،شکوفا شدن استعداد فرزندان خود،کمک به صنعت و یادگیری مهارت های زندگی در نسل آینده مهیا کنید..

لینک کوتاه : https://baztabfarda.ir/?p=4572
  • ارسال توسط :
  • دیدگاه‌ها برای والدین بدانند:آینده متعلق به دانش آموزان “رشته های فنی” خواهد بود بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.