تاریخ : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳ 19 ذو القعدة 1445 Sunday, 26 May , 2024
12

نمکی:در شرایطی آرامتر از ابعاد “واکسن” پرده برخواهم داشت/ این هجران و این خون جگر – این زمان بگذار تا وقت دگر

  • کد خبر : 4409
  • ۰۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
نمکی:در شرایطی آرامتر از ابعاد “واکسن” پرده برخواهم داشت/ این هجران و این خون جگر – این زمان بگذار تا وقت دگر

وزیر بهداشت در نامه ای ضمن بیان اینکه در شرایطی آرامتر از ابعاد “واکسن” پرده برخواهم داشت؛ خطاب به دست اندرکاران سلامت کشور نوشت:«شرح آنچه بر ما و شما در روزهای سخت تحریم از یکسو و غوغاسالاری گروهی سیاست زده از سوی دیگر رفت را به تاریخ می ­سپاریم تا به مظلومیت مدافعین سلامت گواه باشد.»

بازتاب فردا/وزیر بهداشت در نامه ای ضمن بیان اینکه در شرایطی آرامتر از ابعاد “واکسن” پرده برخواهم داشت؛ خطاب به دست اندرکاران سلامت کشور نوشت:«شرح آنچه بر ما و شما در روزهای سخت تحریم از یکسو و غوغاسالاری گروهی سیاست زده از سوی دیگر رفت را به تاریخ می ­سپاریم تا به مظلومیت مدافعین سلامت گواه باشد.»

دکتر سعید نمکی در نامه ای که نسخه ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفت، خطاب به خانواده شهدای سلامت، معاونین، مشاورین و مدیران ستادی، روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی، اساتید علوم پزشکی، جامعه پزشکی و داروسازی، بهورزان، کارشناسان بهداشتی و بهداشت محیط، پرستاران، بهیاران و کمک پرستاران، کارشناسان و تکنسین‌های رشته­ های مختلف، ماماها، پرسنل اورژانس و آزمایشگاه ها، فیزیوتراپی، پرسنل پشتیبانی و خدماتی در کلیه سطوح نظام سلامت اعم از پرسنل اداری، خدماتی و حمل و نقل و غیره و همه کسانی که در ایام مدیریت نفس­گیر کرونا تلاش کردند؛ نوشت:

 

« با سلام بی پایان به روح بلند همه شهدای سلامت و آرزوی صبوری و عزت برای خانواده­ های داغدیده­ شان؛

 

لازمست در ایامی که پرچم خدمت را به عزیزان دیگر می­سپاریم نخست تقدیر بیکران خویش را به محضر همگان به پاس ماه ها ایثار و جانفشانی تقدیم نمایم گرچه تلاش و رنج این ایام را نمی توان با قلمی به تحریر و با زبانی به تقریر درآورد و تنها می­توان برای عزیزان مجاهدی که شبانه ­روز از همه چیز گذشتند و تن بر آتش بلا زدند تا شاید جانی در نیستان افروخته کشور خاکستر نشود، انتظار پاداش الهی داشت.

 

شرح آنچه بر ما و شما در روزهای سخت تحریم از یکسو و غوغاسالاری گروهی سیاست زده از سوی دیگر رفت را به تاریخ می­سپاریم تا به مظلومیت مدافعین سلامت گواه باشد. گرچه امروز داغ دل خانواده ­هائی که عزیزانشان را از دست می­ دهند بیش از همه بر دل هایتان که شبانه­ روز پروانه­ وار بر گردشان گشتید تا نجاتشان دهید سنگینی می­ کند ولی صدها هزار نفر را نیز از چنگال یکی از هولناک­ترین عوامل بیماریزای دو قرن اخیر نجات دادید و بی­ تردید همواره در ذهن مردم این سرزمین جاودانه می­ مانید.

 

شاید مردم ندانند که در شرایط سخت تحریم و در این ایام سخت چگونه دارو و تجهیزات تهیه کردید، با ضیق منابع چگونه اکسیژن ساز و هزاران تخت اضافه نمودید، به چه صورت در طول یکسال تخت­های ویژه را به بیش از دو برابر رساندید، یکسال و نیم مرخصی نرفتید؛ عزیزانتان را ندیدید، از خانواده­ هایتان ماه ها دور ماندیدید، یک خواب و خوراک راحت نداشتید. دریافت‌های معمولی تان نیز به تأخیر افتاد ولی بجز دعا برای سلامتی بیمارانتان نفسی بر نیاوردید و بعضا دشنه و خنجر و نیز زخم زبان هم تحمل کردید اما بدانید که محبوبیتتان را مظلومیت تان خواهد افزود.

 

امواج بیماری را که با بی­ اعتنائی، سهل­ انگاری و عادی‌پنداری دیگران علیرغم فریادها، التماس­ها و تمناهای این سرباز کوچک نظام سلامت بر دوشتان آوار شد و صدها داغ سوزان بر دل شما و مردم نهاد را ناجوانمردانه به پای بی­کفایتی نظام سلامت ثبت کردند تا خود را از گزند اتهام برهانند و آنانکه در سایه­ سار خنک نشسته بودند و دست به سیاه و سفید نمی­ زدند نیز در این شیپور دلخراش دمیدند و سمفونی جدیدی طراحی کردند که سازهای بادی را در بیرون و کوبه­ ای را در درون نواختند تا این­همه زحمت و ایثار را بی­ ارزش جلوه دهند.

 

واکسن را که ما در همه ابعادش بجز زیرساخت­های تزریق کم تأثیرترین نقش را داشتیم آخرین روزهای این خدمت بهانه تخریب کردند که تردید نکنید در ایامی مناسب و در شرایطی آرامتر که موجب تشویش بیشتر خاطر مردم ماتم زده نشود از ابعاد آن پرده برخواهیم داشت تا مردم بدانند که چه اتفاقاتی رقم خورده است و زمان نیز خود پرده بردار و رسواگر قهاریست که بی تردید به کمک خواهد آمد و مردم عزیز درخواهند یافت که برای تهیه واکسن از خارج و داخل در یک و نیم سال چه کشیدیم و علاوه بر اثرات سوء تحریم­ها و مجموعه کاسبان تحریم و شرکای بیرونی چه سناریوی خباثت ­آمیزی اجرا کردند.

 

شرح این هجران و این خون جگر – این زمان بگذار تا وقت دگر

 

بارها در نشست های گلایه ­آمیزتان عرض کردم که شما با خدا معامله کرده ­اید و از این موج تصنعی و گذرا مرنجید و بجز خدمت به مردم به چیزی نیندیشید.

 

مترس از شب تاریک این کویر غریب – مرنج از غم ایام این زمانه پست

 

کسی که آتش کین میزند به خرمن مهر – ز شر دوزخ سوزنده­ اش نخواهد رست

 

تاریخ این سرزمین فراز و نشیب­ های فراوان طی کرده و شاید این یکی از سهمگین­ ترین امواجی بود که نه تنها ما بلکه برخوردارترین کشورهای جهان را در همه ابعاد بهداشتی، درمانی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی متأثر کرد و بی تردید با استمرار امواج در پیش رو تحت تأثیر قرار خواهد داد . همدلی، وفاق ملی، بی­ توجهی به غوغا سالاری­ها و دل بستن به لطف بیکران الهی تنها راه غلبه بر چالش‌های پیش­ روست.

 

آنچه در توان داشتیم به میدان آوردیم و هماره در مرز هستی و مرگ شناور بودیم ولی بعنوان خدمتگزار و برادری کوچک ضمن دست­بوسی همه مدافعین ارجمند سلامت و عزیزانی که در دیگر دستگاه ها و سازمان­ های مردم نهاد یاریمان کردند حلالیت می­ طلبم از همگان اگر قصوری بود که در نیافتیم و اگر راهی را که باید نپیمودیم و مسیری را که نباید درنوردیدیم و شاید این ماهیت عامل پیچیده بیماریزائی بود که هنوز جهان و دانش امروز ناشناخته­ های زیادی از آن دارد و بی­ تردید خواهد داشت. در آینده پیچیدگی و دگرگونی پیاپی ویروس آهنگ و شتاب وصف ناپذیری می­ طلبد تا کشورها بتوانند در زمینه‌های پیشگیری و درمان عقب نیفتند و بی­ شک رفع نیازهای علمی، اقتصادی و زیرساختی در آهنگ این حرکت در عرصه ملی و بین­ المللی تأثیر گذار خواهد بود.

 

برای وزیر ارجمند آینده بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توفیق در مدیریت بهتر بیماری و از همه همکاران تقاضای همراهی و همدلی بیشتر با ایشان را دارم. از خداوند بزرگ برای همه تندرستی و پاداش بیکران و برای ایران زمین روزهای عاری از بیماری و سرشار از عزت و سربلندی آرزومندم.»

لینک کوتاه : https://baztabfarda.ir/?p=4409

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0