تاریخ : پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ 14 ذو الحجة 1445 Thursday, 20 June , 2024
7

دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان چرام برگزار شد

  • کد خبر : 5560
  • ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان چرام برگزار شد
دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان چرام با هدف اطلاع رسانی و صیانت از منابع آب با حضور فرماندار و اعضای محترم شورای حفاظت از منابع آب شهرستان چرام برگزار شد.

بازتاب فردا/دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان چرام با هدف اطلاع رسانی و صیانت از منابع آب با حضور فرماندار و اعضای محترم شورای حفاظت از منابع آب شهرستان چرام برگزار شد.

هادی خاضعی ریس اداره منابع آب شهرستانهای کهگیلویه ، چرام ولنده بیان کرد: هدف از تشکیل جلسه هماهنگی بین دستگاه‌های عضو جهت مدیریت مطلوب و صحیح آب و جلوگیری از تخلفات و برداشت‌های غیر مجاز از منابع آب سطحی و زیرزمینی و رعایت الگوی کشت در زمان تنش آبی با همکاری سایر دستگاه ها از جمله حوزه قضایی و انتظامی با وزارت نیرو و …. است.

در این جلسه رئیس اداره منابع آب و دبیر شورای حفاظت از منابع آب شهرستان گزارشی از آخرین وضعیت منابع آب سطحی و زیرزمینی شهرستان چرام ارائه داد.

وی در ادامه افزود: منابع آب مهمترین عامل توسعه پایدار است در خصوص وضعیت بحران و افت شدید مخازن آب های زیرزمینی شهرستان چرام هشدار داد و با اشاره به کاهش میزان نزولات جوی سال آبی گذشته ‌بامقایسه با سنوات قبلی و میانگین بلندمدت گفت : به دلیل کاهش میزان بارندگی ها لزوم برنامه ریزی و صیانت ، مراقبت و مدیریت منابع آب شرب و کشاورزی بیش از گذشته احساس می شود و با توجه به اهمیت مدیریت منابع آب خواستار رعایت قوانین مرتبط با توزیع عادلانه آب و نیز اجرای الگوی کشت در شهرستان هستیم.

خاضعی با تاکید بر مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب شهرستان و اولویت اصلی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان برخورد قانونی با مالکین چاههای غیر مجاز و چاههای دارای اضافه برداشت ، انتقال آب به اراضی غیر هدف پروانه دانست و حفاظت از این ماده حیاتی وظیفه تمامی اعضای شورای حفاظت از منابع آب می باشد.

ریس اداره منابع آب شهرستانهای کهگیلویه ، چرام ولنده بیان کرد : برای استفاده صحیح از آب چاه های کشاورزی جهت جلوگیری از تخلفات منابع آبی استفاده از کنتور هوشمند حجمی بر روی چاه های کشاورزی را الزامی دانست و با اظهار اینکه میزان آب برداشت از منابع آب زیرزمینی بیشتر از میزان آب تزریق شده به سفره آب زیرزمینی است اظهار تأسف کرد .

رئیس اداره منابع اب شهرستانهای کهگیلویه ،چرام ولنده بیان کرد: اداره منابع آب با تاکید بر آگاهی بخشی به مردم جهت صرفه جویی در مصرف آب، باید فرهنگ صحیح مصرف منابع آب به مردم آموزش داده شود تا آنان حداکثر همکاری را با ما داشته باشند.

خاضعی گفت : جلوگیری از کشت محصولات با نیاز آبی بالا و کشت محصولات با نیاز آبی کم تاکید میشود.

وی افزود : شهرستان چرام در بخش کشاورزی از جمله شهرستان های غنی بوده اما توسعه این بخش نباید منجر به از دست دادن منابع آب و آسیب رسیدن به منابع شود و حفاظت و صیانت از منابع آبی امر ضروری است و می بایست همه ارگان ها همکاری لازم را با اداره منابع آب داشته باشند.

در ادامه پس از اظهار نظر اعضا شورای حفاظت از منابع آب مصوبات جلسه براساس رویکردهای طرح سازگاری با کم ابی و نیز طرح احیا و تعادل بخشی اب زیرزمینی مورد تایید قرار گرفت و جهت اجرای مصوبات ابلاغ گردید.

در پایان از اعضا شورا که خود را ملزم به انجام مصوبات و رویکردهای صیانت از منابع آب می دانند بویژه فرماندار و ریاست محترم جلسه وکلیه اعضای محترم شورای حفاظت تقدیر وتشکر کرد.

 

 

لینک کوتاه : https://baztabfarda.ir/?p=5560

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
برچسب ها