تاریخ : جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲ 21 شعبان 1445 Friday, 1 March , 2024
0
حجاب و عفاف/

حجاب و عفاف یک اولویت امنیت آفرین

  • کد خبر : 12293
  • ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۶
حجاب و عفاف یک اولویت امنیت آفرین
پوشش و حجاب به مثابه رسانه ای ارتباطی و به عنوان کنشی اجتماعی, از یک سو تحت تاثیر ساختارهای فرهنگی, اجتماعی, سیاسی و اقتصادی است و از سوی دیگر, متاثر از کنشگران اجتماعی اعم از زن و مرد می باشد.

 

بازتاب فردا/تجربه اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد نشان داد که زنان و دختران این خطه با زندگی عفیفانه و مؤمنانه بر حفظ عفاف و حجاب به عنوان یک اولویت امنیت‌آفرین تأکید دارند.
یکی از معضلاتی که دشمنان بنای عادی سازی آن از سوی عده ای غافل یا فریب خورده یا وابسته به خود را دارند و عامدانه و مغرضانه توسط آنها ترویج می‌شود، کشف حجاب در انظار و مکان های عمومی ،کوچه، بازار، خیابانها و پاساژها و بعضا مغازه‌ها و غیر آن است که باعث آزردگی مردم و مخدوش کردن چهره جامعه اسلامی‌ گردیده‌ است اما مردم این خطه نشان دادند که نوع پوشش برایشان اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد، برای اثبات این قضیه بهتر است بررسی کوتاهی نسبت به نوع پوشش زنان در استان از دیرباز تا الان انجام دهیم.
لباس محلی و سنتی زنان استان کهگیلویه و بویراحمد از سه بخش اصلی سرپوش، بالاتنه و پایین تنه تشکیل شده است که مجموع این سه بخش، پوشش کاملی را برای زنان به همراه دارد.
سرپوش لباس محلی زنان کهگیلویه و بویراحمد، شامل یک پارچه روپوش یا همان روسری به نام ” مینا ” ( Meyna ) است که به طور معمول دارای بیش از یک متر طول و بین ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر عرض می باشد.بر روی این روپوش مینا نیز پارچه ای به نام چارقد یا لچکی قرار می گیرد که در زبان فارسی همان سربند است.
همچنین یک کلاه کوچک زیر مینا قرار می گیرد تا پوشش دهنده موهای جلو سر زنان باشد و معمولا زیورآلات و وسایل تزیین سنتی و ظریف به آن متصل می شود.
بخش بالاتنه لباس محلی زنان استان کهگیلویه و بویراحمد، همان پیراهن یا جامه است که شامل یک پارچه دو متری می باشد و از زیر گردن تا کف پای زنان را می پوشاند. این پیراهن ردا مانند، دارای آستین و سرآستین است و نوع مدل آن مخصوص زنان استان های کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان و چهارمحال و بختیاری است.
بخش پایین این لباس ها که به عبارتی زیباترین بخش آن نیز به شمار می آید همان دامن یا تنبان است که بیشترین حجم پارچه را در این لباس سنتی در برمی گیرد. برای دامن این لباس های محلی به طور معمول بین پنج تا ۱۲ متر پارچه مصرف می شود طوری که این دامن از بالا کشدار و کاملا چین خورده است و در پایین آن تزیین هایی مانند نوار دوزی یا پارچه های پلیسه دار به کار می رود.
رنگ و جنس پارچه این لباس ها معمولا بنا به طبیعت این استان در مناطق گرمسیری و سردسیری، نوع بافت عشایری و روستایی، نوع باورها و گرایش قومی و قبیله ای و سن زنان انتخاب می شود.

یکی از دلایل ماندگاری این نوع پوشاک و لباس را در کهگیلویه و بویراحمد، عجین بودن آن با باورها و اعتقادات زنان این استان می باشد که همین نکات نشان دهنده و گواه این است که مردم این خطه همیشه و در همه پای اعتقادات خود هستند حتی در شرایطی که از نظر معیشتی هم در مضیقه باشند.

لینک کوتاه : https://baztabfarda.ir/?p=12293

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0