تاریخ : چهارشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۴۰۱ 13 محرم 1444 Wednesday, 10 August , 2022
1

کشت برنج دراوج بحران خشکسالی وتنش آبی ! چرا کشاورزان مصوبه ممنوعیت کشت را نادیده می گیرند؟

  • کد خبر : 8844
  • ۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۷
کشت برنج دراوج بحران خشکسالی وتنش آبی ! چرا کشاورزان مصوبه ممنوعیت کشت را نادیده می گیرند؟
رییس امور آب کهگیلویه گفت: خشكسالي هاي پي در پي سالهای اخیر ، كمبود نزولات جوي ، گرمي شدید هوا  ، استفاده هاي غير اصولي و فنی ، نياز شديد مناطق مختلف به آب «اعم از شرب و بهداشت ، كشاورزي ، صنعت و ...» استحصال و مصرف بي رويه از منابع تحت الارضي و در يك كلمه كمبود منابع آبي ، محرك اصلي براي برخي از اشخاص «اعم از حقيقي و حقوقي» به منظور استفاده غيرمجاز از منابع تحت الارضي شده به همين خاطر این اداره با معضل بهره برداران غيرمجاز از منابع مجاز روبرو بوده و هست كه پرونده هاي زيادي نيز در اين خصوص در محاكم قضایی مطرح شده است.

بازتاب فردا/ سیدهادی خاضعی در گفتگو با خبرنگاران،اظهار داشت: خشكسالي هاي پي در پي سالهای اخیر ، كمبود نزولات جوي ، گرمي شدید هوا  ، استفاده هاي غير اصولي و فنی ، نياز شديد مناطق مختلف به آب «اعم از شرب و بهداشت ، كشاورزي ، صنعت و …» استحصال و مصرف بي رويه از منابع تحت الارضي و در يك كلمه كمبود منابع آبي ، محرك اصلي براي برخي از اشخاص «اعم از حقيقي و حقوقي» به منظور استفاده غيرمجاز از منابع تحت الارضي شده به همين خاطر این اداره با معضل بهره برداران غيرمجاز از منابع مجاز روبرو بوده و هست كه پرونده هاي زيادي نيز در اين خصوص در محاكم قضایی مطرح شده است.

وی افزود: براي جلوگيري از افت شديد منابع تحت الارضي ، حفظ و صيانت از منابع آبي « كه امانتي در دست نسل حاضر براي تحويل به نسل ‌آتي نيز مي باشد » لزوم و ضرورت برخورد قاطع و جدي با متخلفين و قانون شکنان وجود دارد .

وی تصریح کرد: علیرغم بخشنامه وزرات نیرو وابلاغیه مدیرت بحران استانداری مبنی بر ممنوعیت کشت برنج ومصوبه جلسه شورای حفاظت ازمنابع آب شهرستانها وجلسات متعدد واخطاریه های مستمر به کشاورزان دارای پروانه بهره‌برداری چاه درخصوص عدم کاشت برنج در اراضی تحت پوشش چاهها و اطلاع رسانی موضوع به دهیاران و شورای اسلامی روستاها، متأسفانه عده ای ازکشاورزان نسبت به این امر مهم توجهی ننموده و اقدام به تخم نشاءبرنج نموده اند .

رییس امور آب شهرستان کهگیلویه گفت: بی شک مزیت اقتصادی کشت برنج مهمترین موضوعی است که سبب شده بسیاری از کشاورزان همچنان اولویت اصلی خود را کشت برنج قرار دهند وچندان روی خوش به کشت های جایگزین نشان ندهند.

خاضعی با اشاره به شرایط خشکسالی گفت: کشاورزان باید محصولات کم آب بر ، ازجمله حبوبات و برخی ازسبزیها ، صیفی جات ، کنجد وذرت علوفه ای را دردستور کار خود قراردهند .

وی با یادآوری اینکه آمار و ارقام نشان می‌دهد کشور ما یک کشور خشک و کم آب است بیان داشت: مدیریت بهینه وصحیح منابع آب زیرزمینی درشهرستان ما ، نیازمند یک تحول عظیم می باشد ، اگر روند فعلی آن ادامه یابد آن وقت ما در مقابل حوادثی چون خشکسالی چند سال اخیر متزلزل و آسیب پذیر بوده و قافیه را خواهیم باخت.

وی ابراز امیدواری کرد:کشاورزان دراین راستا همکاری لازم و جدی را داشته باشند.

خاضعی تاکید کرد: در صورت عدم توجه و انجام کشت برنج زیر پوشش چاههای کشاورزی ، قطعا با متخلفین وفق ضوابط ومقرارات ، برخورد قانونی صورت خواهد پذیرفت.

لینک کوتاه : http://baztabfarda.ir/?p=8844

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0