تاریخ : شنبه, ۵ آذر , ۱۴۰۱ 3 جماد أول 1444 Saturday, 26 November , 2022
1

فریاد مردم کهگیلویه بزرگ برای مارون ۲/ آبریز آینده کهگیلویه

  • کد خبر : 9553
  • ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵
فریاد مردم کهگیلویه بزرگ برای مارون ۲/ آبریز آینده کهگیلویه

سد مارون ۲ که تاکنون موفق به اخذ مجوزهای زیست محیطی و پدافندی شده، هم اکنون با مخالف های نا به حقی از جانب شهرستان های مجاور روبرو شده که بهمین منظور جمعی از کشاورزان،فعالان محیط زیست و جوانان شریف شهرستان در جلوی درب فرمانداری کهگیلویه تجمع کردند تا هر چه زودتر کلنگ‌زنی آغاز و امیدی باشد بر ناامیدی ها این دیار…

بازتاب فردا/درشهرستان کهگیلویه چندین سال است که پروژه سد آبریز به عنوان تنها امید برای احیای کشاورزی و رونق اقتصادی بر سر زبانها میچرخد.

به گواه آمار و ارقام موجود احداث سد ابریز یکی از مطالبات مشروع و به حق مردم کهگیلویه است.

این سرزمین حاصلخیز که دارای سر چشمه های آبی زیادی است و سه سد احداثی از این سر چشمه خدادادی برون حوزه ای است و هیچ سودی را به مردم این شهرستان نمی رساند و تنها احداث ابریز ۲ می توان کورسوی امیدی برای این مردم‌باشد و صدای جاری شدن جوی ها و سراب های آب در زمین های تشنه و حاصلخیز ،کهگیلویه در پی احداث سد ابریز می تواند پایانی باشد بر رنج و الام زنان و مردان گوجه چینی که هر صبح بر گُرده گردنه رواق در انتظار سرویسی برای رسیدن به مقصد و تلاش برای درامدی ناچیز و گذراندن روزمرگی خود باشند

اگر ابریز احداث شود همین زنان و مردان با پشتکاری دو چندان،با خیالی ارام و فارغ از دغدغه صبح به وقت فلق در گردنه رواق و برگشتی به هنگام شفق با کوله باری از خستگی مسیر در زمین های حاصلخیز مردمان خود روزگار را می گذرانند.

پروژه آبریز یا مارون دو یکی از مهمترین بحث های امروز شهرستان کهگیلویه است که به دلیل اهمیت و فضای حاکم براخبار، این پروژه به سرعت در فضای مجازی شهرستان در حال اشاره است.

این مهم که در سال ۹۸ از یک پروژه تحقیقاتی به یک پروژه مهم و حیاتی تبدیل شده، جان تازه ای گرفته و می تواند بخش عظیمی از کشاورزی شهرستان کهگیلویه را نجات دهد.

سد مارون ۲ که تاکنون موفق به اخذ مجوزهای زیست محیطی و پدافندی شده، هم اکنون با مخالف های نا به حقی از جانب شهرستان های مجاور روبرو شده که بهمین منظور جمعی از کشاورزان،فعالان محیط زیست و جوانان شریف شهرستان در جلوی درب فرمانداری کهگیلویه تجمع کردند تا هر چه زودتر کلنگ‌زنی آغاز و امیدی باشد بر ناامیدی ها این دیار…

کشاورزان و فعالان محیط زیستی حقوق شهروندی خود را مطالبه و بیان کردند

کشاورزان با بیان اینکه ما در کشور یکسری حقوق داریم، حق تامین رفاه، حق برخورداری سلامت جسمی و روحی، حق در فقر زندگی نکردن، حق رضایت از زندگی که شرافت انسانی در آن حفظ شود

مردم شهرستان به این آگاهی رسیدن که توسعه منطقه در احداث سد و رونق کشاورزی است، وقتی مردم بصورت ارام حق طبیعی خود را مطالبه می‌کنند انتظار میرود نهادهای مسئول به این مطالبه پاسخ دهند.

مطالبه آبریز چند پیامد داشت:۱_ در قضیه آبریز حامیان آن هم نخبگان بودند هم مردم عادی ۲_ کنار هم قرار گرفتن مسئولین و مردم برای این مطالبه و گروه های سیاسی با سلایق مختلف برای آبریز، یکدست و یکدل شدند و دلیلش این بود ضرورت جامعه کهگیلویه، احداث این سد هست۳_مردم به این نتیجه رسیده اند که اگر این سد احداث نشود، زندگی سخت همچنان ادامه پیدا می‌کنه و در واقع آبریز باعث شد من‌ها تبدیل به ما شود. ۴_ آبریز فارغ از هر نتیجه ای، نشان داد مردم ما فهم و درک اعتراض مدنی و احقاق حق جمعی دست پیدا کردند و در واقع ابریز باعث توسعه کشاورزی می‌شود اما این مطالبه یک توسعه فرهنگی ایجاد کرده و متوجه شدند که یکسری حقوق جمعی و اجتماعی دارند و فهمیدند برای حقوق اجتماعی شان، باهم همدل شوند

تجمع کنندگان سه شعار ابریز را سیاسی نکنید کهگیلویه مظلوم است ،با صبری لبریز از بی عدالتی و تبعیض خواهان استیفای حق آبه شرعی و قانونی مردم مظلوم کهگیلویه و احداث سد ابریز در کمترین زمان ممکن هستیم،اب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم را به آرامش فریاد زدند.

و به تمام معنا ثابت کردند آبریز نه یک مطالبه منطقه ای است و نه یک مطالبه سیاسی‌ست و یک مطالبه عمومی و اجتماعی و فراتر از جریان های سیاسی‌ است.

کهگیلویه طبق قانون ۳۵ درصد حقابه دارد، چرا نباید به این حق برسد؟ و این مردم انتظار دارنداز حق طبیعی خود از منابع آبی خود استفاده کنند.

امروز این فریاد، ناشی از دردهای درون سینه‌ی انها بود و همه مسئولان استانی و فرا استانی، خود به این حق حقیقی، اقرار دارند و این پروژه آبریز یک ادای دین برای این مردم شریف می باشد.

فرماندار شهرستان کهگیلویه نیز در این تجمع حضور یافت و ضمن تقدیر از دغدغه ی کشاورزان آنها را دعوت به وحدت و همبستگی و فارغ از مسایل حاشیه ای و سیاسی فراخواند.

سید عبدالعزیز موسوی این اطمینان خاطر را به تجمع کنندگان داد که احداث سد ابریز دغدغه و مسیله مهم استاندار کهگیلویه و بویراحمد مسیولین استانی، شهرستانی و بویژه نماینده مردم کهگیلویه، چرام، لنده و بهمیی در مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش بازتاب فردا،سد ابریز با حجم ابگیری ۱۷۵ میلیون متر مکعب در صورت طی شدن مراحل قانونی و بستر سازی مناسب می تواند تحول عظیمی در بخش کشاورزی کهگیلویه با تحت پوشش قرار دادن۲۰ الی ۳۰هزار هکتار زمین عملا در حوزه امنیت مواد غذایی وتولید محصولات کشاورزی درنقطه ای مطلوب قرار گیرد.

گزارش:حمیده تابش نژاد

لینک کوتاه : http://baztabfarda.ir/?p=9553

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0