تاریخ : چهارشنبه, ۵ مهر , ۱۴۰۲ 13 ربيع أول 1445 Wednesday, 27 September , 2023
3

جنجال جابجایی سهم بودجه استان‌های محروم در سال ۱۴۰۱/نماینده بویراحمد و دنا کمیسیون تلفیق را تهدید کرد/حاجی بابایی: هر کس اثبات کرد بودجه استان‌ها جا‌به‌جا شده، جایزه دارد

  • کد خبر : 7646
  • ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰
جنجال جابجایی سهم بودجه استان‌های محروم در سال ۱۴۰۱/نماینده بویراحمد و دنا کمیسیون تلفیق را تهدید کرد/حاجی بابایی: هر کس اثبات کرد بودجه استان‌ها جا‌به‌جا شده، جایزه دارد
عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی خواستار ورود رییس مجلس به موضوع تغییرات اعمال شده به جداول مربوط به سهم استان ها در بودجه سال جاری بر خلاف مصوبات محلس شد.

بازتاب فردا/عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی خواستار ورود رییس مجلس به موضوع تغییرات اعمال شده به جداول مربوط به سهم استان ها در بودجه سال جاری بر خلاف مصوبات محلس شد.

به گزارش بازتاب فردا ، سیدکاظم دلخوش در اخطاری با استناد به اصل ۶۷ قانون اساسی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس، اظهار داشت: بعضی از تبصره های بودجه در هیات رییسه تلفیق به هم خورده و اجازاتی به برخی از افراد در کارگروه داده شده، علاوه بر این جداول مربوط به سهم استان‌ها از بودجه تغییر کرده است.

وی ادامه داد: اعتبارات و سهم اختصاص داده شده به استان‌ها با مصوبه مجلس مغایر بوده و این جدول ظلمی به نمایندگان است. من که عضو کمیسیون تلفیق بودم از تغییرات اعمال شده خبر نداشتم. باید هیات رییسه مجلس برای بررسی این موضوع کارگروهی تشکیل دهد.

دلخوش توضیح داد: مثلاً سهم کهگیلویه و بویراحمد منفی ۱۴ درصد، خوزستان منفی ۷ درصد و تهران مثبت ۲۱ درصد است. مگر می شود بعد از نوشتن قانون دست بخورد بعد چه اطمینانی می توان به مجلس کرد؟

وی از رییس مجلس خواست که به این موضوع ورود کند و گفت: بودجه برای یک شهر در مناطق محروم ۱۰۰ میلیارد تومان گذاشته شده، ولی این میزان برای استان دیگر به ۵ شهر منطقه محروم داده شده است. معلوم نیست با چه کسی مذاکره می‌کرده‌اند. موضوع شبیه قضیه واردات خوردو در بودجه شده است.

دستور رئیس مجلس برای بررسی اعتبار

برخی استان ها در جداول قانون بودجه ۱۴۰۱

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد انتقاد وارد شده به جدول اعتبارات برخی شهرستان ها در قانون بودجه ۱۴۰۱، تاکید کرد که این جدول باید توسط هیات رئیسه و با حضور رئیس کمیسیون تلفیق بررسی شده و اگر اشکالی وجود داشت تصحیح شود.

قالیباف در پاسخ به وی افزود: ما این جدول را حتما بررسی می کنیم، بنابراین از آقای حاجی بابایی و هیات رئیسه می خواهیم که حتما این جداول را بررسی کنند.

وی تصریح کرد: در رابطه با اعتبارات تاسیس یافته به حوزه محرومیت زدایی که گفتید به یک شهر در یک استان ۱۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده شما می دانید در مورد این ردیف پیرامون حوزه محرومیت زدایی در کشور در هر استان یک شهر به عنوان محروم ترین شهر در کشور در نظر گرفته می شود ولی حتما در جدول باید براساس مصوبات تعیین شود بنابراین آن را بررسی کرده و اگر موردی در آن دارای اشکال باشد باید تصحیح شود.

 

نماینده کهگیلویه و بویراحمد: اگر

بودجه استان را اصلاح نکنید، شکایت می‌کنم

پس از این اظهار نظر، یکی از نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد خواستار اصلاح بودجه استانی‌اش شد. آقای روشنفکر تهدید کرد اگر این اتفاق نیفتد، «به تمام مراجع قانونی کشور شکایت می‌کند.» او اضافه کرد «کهگیلویه و بویراحمد بیشترین تورم و بیکاری را در ایران دارد.

آقای قالیباف رئیس مجلس دستور داده هیئت رئیسه مجلس و کمیسیون تلفیق ادعای نماینده صومعه سرا را بررسی کنند.

او گفته برای اختصاص بودجه مناطق محروم، در هر استان یک شهر به عنوان محروم‌ترین شهر در کشور در نظر گرفته می‌شود؛ اما جدول‌ها باید براساس مصوبات باشد.»

حاجی بابایی: هر کس اثبات کرد بودجه استان‌ها جا‌به‌جا شده، جایزه دارد

به گزارش بازتاب فردا ، رئیس کمیسیون تلفیق اما نظر متفاوتی داشت؛ آقای حاجی بابایی در نشست علنی گفت که ادعای آقای دلخوش، غلط است. به گفته رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، مجلس در مصوباتش ۴۰۷ پروژه ملی استانی شده را به پروژه ملی تبدیل کرده و دست آخر، از میان بودجه‌های استانی خارج شده است.

حاجی بابایی گفت برای نمونه استان تهران فقط ۵۰ میلیارد تومان و استان خوزستان هم هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه ملی استانی داشته؛ او اضافه کرد این اتفاق به معنای اضافه کردن هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به بودجه خوزستان است.

 

 

حاجی بابایی گفت که «اگر کسی اثبات کند

یک ریال در بودجه استانی جابه‌جا شده، جایزه دارد.

استان‌هایی که درصد سهم پایین‌تری دارند، تعداد پروژه‌های متفاوتی هم داشته‌اند.»

 

پیگیری باشگاه خبرنگاران جوان نشان می‌دهد، دولت بودجه برخی پروژه‌ها را به جداول استانی انتقال داده است؛ در حالیکه این پروژه‌ها پارسال در پیوست یک قانون بودجه قرار داشته.

 

پروژه‌های قرار گرفته در پیوست یک قانون بودجه این ویژگی را دارند که بودجه‌هایشان تا چند سال آینده هم پیش بینی می‌شود و تنها به یک سال محدود نیست؛ در جدول‌های استانی اما، این پروژه‌ها تنها در سال ۱۴۰۱ می‌توانند بودجه دریافت کنند.

 

بر اساس این پیگیری اولیه، با جا‌به‌جایی این پروژه‌ها از جداول استانی به پیوست یک قانون بودجه، بودجه‌های قرار گرفته در جدول استان‌ها کمتر شده است.

 

در حالیکه آقای مصری نایب رئیس مجلس، بخشی از نشست علنی امروز را اداره می‌کرد، گفت که کارگروهی در هیئت رئیسه ادعای تغییر در جدول‌های قانون بودجه امسال را بررسی می‌کند.

لینک کوتاه : http://baztabfarda.ir/?p=7646

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0