تاریخ : چهارشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۴۰۱ 13 محرم 1444 Wednesday, 10 August , 2022
2

به همت سازمان مردم نهاد ندای جوان برگزار شد/ گفت‌وگوی مجازی معاونت بازسازی و بهسازی مسکن روستایی اداره کل بنیاد مسکن

  • کد خبر : 8781
  • ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۵
به همت سازمان مردم نهاد ندای جوان برگزار شد/ گفت‌وگوی مجازی معاونت بازسازی و بهسازی مسکن روستایی اداره کل بنیاد مسکن
به همت مجموعه ندای جوان گفتگو مجازی مهندس سهراب اصالت زاده معاونت بازسازی و بهسازی مسکن روستایی اداره کل بنیاد مسکن استان برگزار شد.

به گزارش بازتاب: به همت سازمان مردم نهاد ندای جوان گفتگو مجازی مهندس سهراب اصالت زاده معاونت بازسازی و بهسازی مسکن روستایی اداره کل بنیاد مسکن استان برگزار شد.

متن این گفتگو به شرح ذیل است:

📌۱_ لطفا حوزه فعاليت اداره کل بنیاد مسکن و همچنین چارچوب معاونت بهسازی و بازسازی را جهت اطلاع شهروندان تشریح بفرمایید .

پاسخ ۱_بنیاد مسکن حوزه کاری وسیعی دارد من فقط حوزه بازسازی و بهسازی مسکن روستایی که به طور کلی در دو بخش فعالیت داره را تشریح می کنم.

۱-اگه حادثه ای مثل سیل و زلزله و …اتفاق بیوفتد و واحدهای مسکونی و تجاری ، شهری و روستایی آسیب ببینند بنیاد مسکن نسبت به بازسازی واحدهای آسیب دیده اقدام می نماید مثل بم ،کرمانشاه ،…و همین اواخر سیسخت در استان خودمان

۲-بهسازی که هر ساله دویست هزار وام طبق قانون و مصوبه دولت هر ساله باید در روستاها و شهرهای زیر بیست هزار نفر باید مقاوم سازی بشه تحت نظر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که البته خیلی خلاصه عرض کردم.

📌۲_بیشترین تعامل و تداخل کاری رسالت بنیاد مسکن با کدام نهاد و یا سازمان است ؟

پاسخ۲_سازمان های زیادی با بنیاد همکاری دارند که به ترتیب اولویت عرض می کنم

بانک‌های عامل که تا کنون همکاری خوبی داشته اند و جای تشکر دارد

هماهنگی امور عمرانی استانداری ، مدیریت بحران ،دفتر فنی استانداری ،مدیرت امور روستایی استانداری ،کمیته امداد ،سازمان بهزیستی ،نظام مهندسی ،راه و شهرسازی ،سازمان کاردانان ،فرمانداران ،بخشداران و…که همه آنها به نوعی با بنیاد همکاری دارند

📌۳ _نزدیک به دوسال است بخشی از دیشموک و روستای گراب دیشموک با فرونشست زمین از نوع خاص سینکهولی روبروست و اهالی چند بار به استانداری و بنیاد مسکن یاسوج و دهدشت مراجعه کرده اند ولی هیچکس پاسخگو نمی باشد .*

برای فرونشست دیشموک و تاثیر آن بر سازه های در حال ساخت چه تدبیری اندیشیده اید؟

پاسخ۳ _من خودم به شخص بازدیدی از منطقه داشتم فرونشست خاصی در منطقه اتفاق نیفتاده که باعث آسیب به سازه های عمرانی یا مسکونی باشد فقط در زمین یکی از اهالی روستایی هنگام خاک برداری متوجه یک نوع فضای تو خالی در زیر زمین شده اند که احتمالا کاست می باشد و به دلیل خشکسالی‌های اخیر می باشد،(رانش خاصی در منطقه مشاهده نشده )

در ضمن با دانشگاه صحبت کردیم که منطقه را بررسی و نتیجه را اعلام نمایند که البته این هم مستلزم تامین اعتبار می باشد.البته سازمان هایی مثل راه و شهرسازی نیز باید در این رابطه همکاری نمایند

📌۴_ در مورد آسفالت معابر روستای شیتاب لنده که در سفر چند وقت پیش مسئولین بنیاد مسکن به لنده قول شروع به کار را برا کمتر از یک هفته با توجه به خراب شدن زیر سازی ها دادین ولی بعد از گذشت بیش از یک ماه هنوز خبری نشد سوال بپرسید.

پاسخ ۴_این سوال مربوط به حوزه عمران روستایی می باشد ولی تا جایی که من سراغ دارم شهرستان لنده با همکاری بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی اعتبارات خوبی پیش بینی شده و انشاالله به زودی مشکل روستای شیتاب هم حل میشه

📌۵_چراحق الزحمه نظارت برای ناظرین وحق الزحمه طراحی نقشه های روستایی درمدت شش سال اخیر که اوج تورم وافزایش قیمت همه اجناس درمملکت بود هیچگونه تغییری نکرد ؟

📌وبا توجه به اینکه شخص حضرتعالی ازروندفعالیت ناظرین کاملا آگاه هستین ونیازی به توصیف شرایط نیست چه پیگیری هایی صورت گرفته است؟

پاسخ ۵_البته مربوط به شش سال نبوده آخرین مصوبه مربوط به دی ماه ۹۷ می باشد

دوم اینکه در سال ۹۸و ۹۹سیل و زلزله اتفاق افتاد که با توجه به آسیب دیدن مردم مسیولین صلاح ندیدن که حق الزحمه ها افزایش یابد از سال ۱۴۰۰تا کنون هم پی گیر افزایش حق الزحمه ها هستیم که انشالله به زودی ابلاغ میشود.

📌۶_ درمورد بیمه ناظرین اشاره شده در سوال ۵ چندسالی وعده های داده شد امامتاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفت در این زمینه چه پیگیری هایی انجام شد و می‌شود؟

پاسخ ۶_صد در صد صحبتی که در جلسه مطرح شد مقرر گردید بعد از تعیین حق الزحمه ها نیمه دوم همین امسال نیز افزایش داشته باشیم

بیمه دست ما نیست دقیقا مثل سازمان نظام مهندسی استان حق الزحمه ناظرین به عهده مردم یا متقاضی هست نه بنیاد مسکن

📌۷_باتوجه طرح سه جانبه کمیته امداد وبنیادعلوی وبنیاد مسکن وتعداد زیاد متقاضیان نیاز مبرم به یک ناظر مهندس درکنار مهندس نوروزی در بخش دیشموک میباشد تاکار مددجویان باسهولت بهتری انجام گردد ، چه وعده ای در این زمینه می دهید ؟

پاسخ ۷_هر تعداد مهندس دارای پرونده اشتغال از راه شهرسازی که تمایل داشته باشند در بخش دیشموک کار کنند (البته فاقد شغل باشند )مراجعه نماید به بنیاد استان تا ترتیب به کار گیری آنها داده شود

📌۸_ چرا وام ۱۰۰ میلیونی پارسال بلاعوض نداشت و چرا با وجود اینکه وام رو دریافت شده بانک اجاز تقسیط نداد؟*

پاسخ ۸_وام های بهسازی روستایی فاقد بلاعوض می باشند

مگر خانواده های تحت پوشش کمیته امداد بهزیستی و واحدهایی که نیمه تمام هستند و مالک آنها فاقد در آمد باشد

📌۹_ چرا بنیاد مسکن پروژه های اسفالت روستایی را مشارکت با دهیاریها مشروط به اینکه تامین قیر که۴۰درصد کاره با بنیاده و بقیه یعنی هزینه تبدیل ،پخت ،حمل و زیرسازی که۶۰درصد هزینه بعهده دهیاری باشه که دهیاریها بودجه ای که دارند توان مشارکت ندارند ، راهکارتان چیست ؟

پاسخ ۹_البته تفاهم نامه ایی هم با بنیاد مستضعفان داریم برای وام صد تومانی که حدود صد تومان هم بلاعوض و مصالح رایگان دارد خصوصا در بخش دیشموک و شهرستان لنده

بیشتر از این اعتباری در اختیار بنیاد نیست تعداد روستاها بسیار زیاد و اعتبار کم اگه در آینده وضعیت اعتبار بهتر شد امکان کار بیشتر هم وجود دارد و وام صد تومان قرار دویست میلیون تومان شود.

گزارش:حمیده تابش نژاد

لینک کوتاه : http://baztabfarda.ir/?p=8781

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0