تاریخ : چهارشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۴۰۱ 13 محرم 1444 Wednesday, 10 August , 2022
1

اندیشه ای بر آداب گفت و گو با دیگران در فضای واقعی و مجازی

  • کد خبر : 8987
  • ۲۰ تیر ۱۴۰۱ - ۹:۱۹
اندیشه ای بر آداب گفت و گو با دیگران در فضای واقعی و مجازی
در جریان گفت ‏و گو تنها اطلاعات رد و بدل نمی‏شود بلکه اتفاقی پیش ‏می‏آید که انسان‏ها با اندیشه و ذهن یکدیگر آشنا میشوند و از این رهگذر شعور یا خرد جمعی شکل می‏گیرد.

به گزارش بازتاب فردا، مسعود چرامین فعال سیاسی، اجتماعی و مدرس دانشگاه طی یادداشتی نوشت:

گفت و گو جزو ذات انسان است. انسان موجود اجتماعی است و گفت و گو مهمترين وجه اين مدنیت است. گفت ‏و گو در نگاه اول امری بدیهی به نظر می‏رسد که همیشه در زندگی اجتماعی خود از آن بهره برده‏ایم. مثل نفس کشیدن است که از لوازم حیات بشر به شمار می‏رود.

در جریان گفت ‏و گو تنها اطلاعات رد و بدل نمی‏شود بلکه اتفاقی پیش ‏می‏آید که انسان‏ها با اندیشه و ذهن یکدیگر آشنا میشوند و از این رهگذر شعور یا خرد جمعی شکل می‏گیرد.

در آینه گفت ‏و گو با دیگران است كه می‏توان ذهن و اندیشه خود را مشاهده کرد.

« مارک تواین » : یک گفتار درست، ابزاری توانمند است،« حضرت امیر مؤمنان علی علیه السلام» : هرگاه سخن گوینده با باور درونی اش یکسان باشد، شنونده آن را می پذیرد. و هر گاه با باور درونی اش یکسان نباشد، در جان شنونده از جایگاه خوبی برخوردار نمی شود.

« سعدی»: سخن دان پرورده پیر کهن بیندیشد، آن گه بگوید سخن مزن بی تأمل به گفتار دم نکو گوی، اگر دیر گویی چه غم ( اگر گاهی در پرسیدن شتاب نکنیم، پاسخ خود را به مرور زمان خواهیم یافت )

« دالایی لاما »: بهترین راه برای حل هر مشکلی در دنیای انسانی این است که همۀ طرف ها بنشینند و گفتگو کنند.

انواع گفت و گو : گفت ‏و گو انواع مختلفی دارد. گاهی گفت‏ و گو به صورت تصادفی به وجود می‏آید. یعنی ما بدون قصد قبلی و با کسی که ممکن است هیچ آشنایی از او نداشته باشیم به گفت ‏و گو می‏‎پردازیم. اما بیشتر مواقع گفت‏ و گو برنامه‏ریزی شده است. در گفت‏ و گو‏های برنامه‏ریزی شده ممکن است ما از قبل موضوع و هدف خاصی نداشته باشیم که به آن «گفت ‏و گوی بالنده» می‏گوییم و یا ممکن است هدف و موضوع معین باشد کــه آن‏ را « گفت‏ و گوی هدف‏دار» می‏نامیم.

گفت و گو قلب ارتباطات صمیمی انسانی است و یقیناً پایه و اساسی است كه دیگر جوانب بر آن بنا نهاده می شود. به این معنی که اگر بخواهید در حوزه های ديگر زندگی خانواده مثل حوزه تربیت فرزند، حوزه مدیریت اقتصادی، حوزه حل تعارض ها و دیگر حوزه های مربوط به خانواده به فهم مشترکی با اعضای خانواده تان دست یابید یا کاری یا با دوستان خود و مشکلات درون جامعه ی به نتیجه ای منطقی برسید. 

چند راحل ساده در جهت افزایش مهارت گفت و گو با دیگران در فضای حقیقی و مجازی :

۱– قبل از صحبت کردن فکر کنید.

۲- بیشتر بشنوید و عکس‌العمل و پاسخ مناسبتر نشان دهید.

۳- استفاده از زبان بدن موقع گفت و‌گو تاثیرگذار است.

۴- صحبت ها را واضح بگویید.

۵- تماس چشمی را حفظ کنید.

۶-به جزئیات توجه کنید .

۷-از کلمات مناسب استفاده کنید.

۸- آرام صحبت کنید.

۹-در مورد زندگی شخصی آن‌ها صحبت نکنید .

۱۰-پشت سر دیگران حرف نزدنید و شایعه‌ درست نکنید.

نتیجه گیری :نمی توان از اهمیت گفت و گو در زندگی فردی چشم پوشی کرد. اما این موضوع زمانی اهمیت ویژه‌ای می‌یابد که اهداف در جامعه وابسته به گفت و‌ گو باشد.

تنها چهار روش و فقط چهار روش هست که ما با جهان اطرافمان ارتباط برقرار می‌کنیم؛ ما بر اساس این چهار روش ارزیابی می‌شویم: چه می‌کنیم، چگونه نگاه می‌کنیم، چه می‌گوییم و چگونه می‌گوییم.

یادگیری آداب بحث و گفت و گو می تواند در زمان های مختلف بسیار کارآمد باشد. گاهی اوقات زمانی که با شخص یا جمعی در حال گفت و گو هستیم به علت برخی اختلاف سلیقه ها و عقاید کار به جاهای باریک کشیده و گفتگو تبدیل به بحث و جدل می شود. در این هنگام است که استفاده از کلام نادرست و نسنجیده شدت تنش را تشدید خواهد کرد. اینجاست که باید آداب بحث و گفت و گو را برای جلوگیری از هرگونه تنش به کار گیرید.

در یک بحث و گفت و گو اگر فردی به دنبال « حقیقت » باشد ، هرگز به دنبال شکست دادن طرف مقابل خود در بحث نخواهد بود. چون اصلا بحث را جایی برای شکست و پیروزی نمی داند . بلکه فقط به دنبال حقیقت است ، تعصبی هم روی گفته ی خود ندارد ، اگر گفته اش غلط بود ، آن را خواهد پذیرفت و اگر هم درست بود که مشکلی نیست.

لینک کوتاه : http://baztabfarda.ir/?p=8987

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0